top of page

Kilka wskazówek dotyczących wyboru fotografa ślubnego

Wybierając idealnego fotografa na swój ślub warto zwrócić uwagę na:

 

Czy fotograf/ka to osoba po prostu fajna, na tyle w porządku, żeby spędzić z nią  jeden z najważniejszych dni w Waszym życiu?

Zdarzają się osoby, które swoim zachowaniem mogą  Was irytować cały dzień. Przed podpisaniem umowy warto pójść na spotkanie i poznać fotografa osobiście. Świetnie jeśli widzieliście tego fotografa wcześniej w akcji. Jeśli nie to myślę, że warto poczytać opinie w internecie na wizytówce google lub fanpage albo innych portalach. 

 

Czy fotograf którego poznaliście, którego zdjęcia widzieliście będzie rzeczywiście na Waszym ślubie? 

Uważajcie na duże studia fotograficzne. Często pokazują zdjęcia jednego fotografa a przyjmują na sobotę po kilka ślubów i wysyłają na wesele niekoniecznie najlepszego z nich (np. stażystę z Urzędu Pracy lub ucznia). Musicie ustalić czy fotograf którego zdjęcia Wam się podobają, które oglądaliście będzie na Waszym Ślubie.

 

Czy fotograf będzie z Wami na przygotowaniach, ceremonii, weselu. Jak długo?

O to warto dopytać  Reportaż całodniowy nie jest konieczny ale lepiej żebyście wiedzieli jak długo będzie z fotograf będzie do Waszej dyspozycji. Koniecznie zapytajcie jaka jest ewentualna dopłata za kolejne godziny.

 

Czy fotograf robi sesję plenerową tylko w dniu ślubu? Jaka jest dopłata za plener w inny dzień?

Na pewno warto także poświęcić 10 minut w dniu ślubu na krótką sesję przed zachodem słońca gdzie będziecie bez Waszych gości. Oprócz tego zawsze polecam plener innego dnia. Wtedy na totalnym luzie możecie zrealizować fajny materiał z Waszym fotografem.

 

Zapytajcie czy otrzymacie zdjęcia w pełnej rozdzielczości? Ile?

Czasami podejrzanie niska cena oznacza, że w cenie macie np. 60 zdjeć a każde kolejne ujęcie aby dostać w wersji cyfrowej musicie zapłacić się dodatkowo np. 20 - 50  zł. Nie ma nic złego w wycenianiu kolejnych zdjęć poza pakietem ale Para Młoda musi to wiedzieć przed podpisaniem umowy a nie po weselu, kiedy wybiera zdjęcia.

 

Czy fotograf ślubny ma przy sobie zawsze dodatkowy sprzęt?

To tylko sprzęt, który może w każdej chwili odmówić posłuszeństwa więc dwa aparaty i zestaw obiektywów to niezbędne minimum

 

Ustalcie koszty dojazdu (w dniu ślubu i na plener), cenę dodatkowych albumów, odbitek itd.

Jeśli fotograf nie robił wcześniej zdjęć w Waszej rodzinie lub wśród znajomych i nie widzieliście nigdy całości zdjęć z jednego reportażu to warto zapytać o możliwość zapoznania się z całościowym materiałem  z jednego wesela. 

Każdy z fotografów ma swój indywidualny styl. Musi on Wam odpowiadać bo nie ma szans żeby fotograf zrobił Wam zdjęcia w takim stylu jakim oczekujecie. On zawsze zrobi w swoim. 

 

Pozostaje mi życzyć owocnych przygotowań oraz pięknego Ślubu.

Paweł Klima

Fotograf Ślubny Śląsk

bottom of page